January 2005

8th January - Metropolitan Cross Country League
St Albans

Women
2nd Astrid Wingler (1st vet) 14m 37s
3rd Sula Young 14m 53s
17th Natasha Cendrowicz  16m 04s
29th Jo Carritt 16m 35s
39th Cathy Dawson 16m 55s
47th Jenny Turner 17m 28s
72nd Sarah Chapman 18m 54s
102 finishers
Match Position 2nd - League position 1st
Vets Match Position 5th - Vets League position 2nd
      
Men
46th Chris Bailey 28m 51s
68th Jeremy Rogers 29m 35s
115th Nick Stockman 31m 24s
154th Kevin Linehan 33m 01s

256 finishers
Match Position 18th - League position 14th



Full results

15th January - Middlesex Cross Country Champs
Wormwood Scrubs

Senior Women (8000m)
3rd Astrid Wingler 30mins 37s
4th Sula Young 30mins 50s
17th Natasha Cendrowicz  33mins 08s
20th Josefa Souza 33mins 25s
21st Jo Carritt 33mins 48s
29th Jenny Turner 35mins 52s
39th Sarah Chapman 38mins 46s
Team positions
1stLondon Heathside30 points
2nd Highgate Harriers 44 points
3rdWindsor, Slough, Eton & Hounslow  59 points

Senior Men (12000m)
8th Dale Bickham 42mins 22s
10th Duncan Burbidge 42mins 51s
14th Henry Dodwell 43mins 16s
27th Phil Coulson 45mins 21s
33rd Andy Evans 45mins 45s
44th Jeremy Rogers 47mins 01s
50th Dominic Hall 48mins 10s
53rd Ali Brown 48mins 30s
55th Joseph Lowe 48mins 33s
59th Claudio Romero 48mins 44s
60th Richard Stewart 48mins 50s
64th John Landau 49mins 08s
71st Nick Stockman 49mins 31s
84th Steve Scruton 50mins 59s
111th Kevin Linehan 53mins 50s
Team positions
1stThames Valley Harriers119 points
2nd Highgate Harriers 130 points
3rdHillingdon144 points

Junior men (6000m)
13th Jonathan Deane 22mins 34s

Under 17 men (6000m)
1st Rory Campbell 20mins 20s
3rd Saningo Martyn 20mins 56s
24th Jack Matthewman 24mins 16s
26th Liam Donnelly 25mins 31s
Team positions
1stEaling, Southall & Middlesex46 points
2ndHarrow54 points
3rd Highgate Harriers 54 points

Under 15 boys (4000m)
12th Max Onslow 16mins 53s

Under 13 boys (3000m)
5th William Laing 11mins 16s

Under 15 girls (4000m)
10th Molly Wheeler 19mins 49s

Under 13 girls (3000m)
28th Letisha Hercules-Page 14mins 25s
33rd Matilda Bridge 14mins 52s
37th Eucalypta Bradley 16mins 03s

Full Middlesex 2005 results

29th January - South of England Cross Country Champs
Parliament Hill Fields

Southern Silver for Highgate Women

Senior Women (8000m) Lindsay at the Southern Champs
13th Kate Jenrick 34mins 42s
14th Astrid Wingler 34mins 47s
18th Lindsay Kehoe 35mins 03s
23rd Esther Evans 35mins 22s
75th Josefa Souza 38mins 52s
81st Natasha Cendrowicz  39mins 06s
198th  Sarah Chapman 44mins 50s
307 finishers
Team positions (4 to score)
1stWinchester AC 28 points
2ndHighgate Harriers 68 points
3rdShaftesbury Barnet 104 points
38 complete teams


Alex at the Southern Champs Senior Men (15000m)
24th Henry Dodwell 50mins 18s
53rd Dale Bickham 52mins 03s
57th Duncan Burbidge 52mins 22s
109th Alex Davidson 54mins 28s
132nd Anddrew Evans 55mins 32s
169th Jeremy Rogers 56mins 30s
193rd Ali Brown 57mins 17s
204th Chris Bailey 57mins 36s
218th Andrew Collinge 58mins 09s
285th Richard Stewart 59mins 48s
292nd John Landau 60mins 08s
328th Nick Stockman 60mins 52s
332nd Joseph Lowe 60mins 59s
421st Steve Scruton 63mins 24s
473rd Kevin Linehan 64mins 58s
478th Claudio Romero 65mins 10s
479th  José Barretta 65mins 12s
493rd Jamie Darling 65mins 46s
518th Mark Sweeney 66mins 19s
542nd Jonathan Evans 67mins 00s
594th Anthony Flick 68mins 39s
(830 finishers)
Team positions (6 to score)
1stBedford & County 99 points
2ndThames Hare & Hounds 166 points
3rdAldershot, Farnham & District227 points
4thBlackheath & Bromley 422 points
5thLondon Irish 446 points
6thHighgate Harriers 541 points
(63 complete teams)
Team positions (12 to score)
1stThames Hare & Hounds 822 points
2ndHighgate Harriers 2055 points
3rdLondon Heathside 2200 points
(11 complete teams)


Under 17 Men (6000m) Rory at the Southern Champs
18th Rory Campbell 23mins 13s
49th Saningo Martyn 24mins 16s
121st Jack Matthewman   26mins 34s
149th  Liam Donnelly 29mins 10s
(159 finishers)



Full results

February 2005

5th February - Middlesex Veterans Cross Country Champs
Mad Bess Wood - Ruislip

Men (8000m)
1st Alex Davidson 28mins 35s
12th Chris Bailey 30mins 40s
30th  Kevin Linehann 33mins 34s

Full Results

5th February - North West London Young Athletes League
Copthall

Young Athletes Results

12th February - Metropolitan Cross Country League
Horsenden Hill

Highgate Women crowned League Champions
for 3rd successive year

Women
3rd Astrid Wingler (1st vet) 14m 46s
12th Esther Evans 15m 31s
13th Kate Jenrick 15m 33s
30th Josefa Souza 16m 51s
35th Jenny Turner 17m 06s
37th Natasha Cendrowicz  17m 09s
62nd Sarah Chapman 18m 58s
96 finishers
Final League positions
1stHighgate Harriers2864 points
2ndWoodford Green & EL2662 points
3rdHillingdon AC2608 points
      
Men
4th Henry Dodwell 29m 37s
19th Duncan Burbidge 31m 17s
40th Andrew Evans 32m 32s
95th Richard Stewart 34m 35s

242 finishers
Match Position 14th
Final League position 14th




Andys last race

Under 17 men
4th Saningo Martyn  13m 52s
36 finishers
Under 13 boys
5th William Laing11m 46s
28 finishers

Full results

19th February - National Cross Country Championships
Cofton Park, Birmingham

Under 17 Men
74th Saningo Martyn 22mins 29s
(244 finishers)
Senior women Caroline at the National Champs
48th Caroline Bullard 32mins 16s
57th Esther Evans 32mins 33s
68th Kate Jenrick 32mins 52s
118th Josefa Souza 34mins 17s
211th Jenny Turner 37mins 04s
(451 finishers)
Team positions
1stBristol & West AC55 points
2ndCharnwood AC 57 points
3rdTipton Harriers 189 points
......
9thHighgate Harriers 291 points
50 complete teams

José at the National Champs    Senior men
65th Henry Dodwell 41mins 14s
253rd Duncan Burbidge 44mins 34s
453rd Richard Stewart 47mins 09s
582nd Claudio Romero 48mins 44s
595th Joseph Lowe 48mins 54s
606th Steve Scruton 49mins 02s
688th Nick Stockman 49mins 53s
1007th  José Barretta 55mins 00s
(1316 finishers)
Team positions (6 to score)
1stSalford Harriers & AC188 points
2ndLeeds City AC 232 points
3rdTipton Harriers 232 points
......
41stHighgate Harriers2554 points
101 complete teams

Full results

March 2005

19th March - North West London Young Athletes League
Wormwood Scrubs

Young Athletes Results

April 2005

3rd April - South of England Road Relay Championships
Milton Keynes

Women (6 x 5.5km)
Leg 1 Sula Young (6th)19:47
Leg 2 Esther Evans (4th)20:22
Leg 3 Andrea Lundkvist (5th)21:44
Leg 4 Astrid Wingler (2nd)20:20
Leg 5 Svenja Abel (1st) (5th fastest of day)19:17
Leg 6 Jenny Turner (5th)23:29

Team Positions
1stShaftesbury Barnet2hrs 02m 15s
2ndBelgrave Harriers2hrs 02m 33s
3rdWinchester & District2hrs 04m 09s
4thBedford & County2hrs 04m 12s
5thHighgate Harriers2hrs 04m 59s

Full results

Men (12 stage)
'A' Team
Long leg (8km)  Short leg (5.5km)
Leg 1 Dominic Hall (24th)26:17
Leg 2 Joseph Lowe (42nd)20:09
Leg 3 Keith Cullen (12th) 23:16 *
Leg 4 Chris Bailey (16th)19:33
Leg 5 Alex Davidson (14th)27:31
Leg 6 Steve Scruton (16th)20:14
Leg 7 Henry Dodwell (13th)25:33
Leg 8 Chris Evans (13th)18:40
Leg 9 Phil Coulson (13th)27:16
Leg 10 Eric Southam (14th)19:27
Leg 11 Jeremy Rogers (11th)27:42
Leg 12 Nick Stockman (11th)19:47
* course record
Incomplete 'B' Team
Leg 1 Saningo Martyn (43rd)27:38
Leg 2 Jonathan Deane (46th)20:19

Team Positions
1stBelgrave Harriers4hrs 13m 09s
2ndNewham & Essex4hrs 15m 45s
3rdBedford & County4hrs 16m 04s
............
11th Highgate Harriers 4hrs 35m 25s

Full results

23rd April - National Road Relay Championships
Sutton Park - Sutton Coldfield

Women (6 x 3 miles)
Leg 1 Sula Young (10th)17:10
Leg 2 Sally Hannah (13th)17:57
Leg 3 Astrid Wingler (9th)17:32
Leg 4 Lindsay Kehoe (5th)17:59
Leg 5 Esther Evans (6th)18:07
Leg 6 Svenja Abel (5th)17:37

Team Positions
1stBristol & West AC1hr 43m 32s
2ndShaftesbury Barnet Harriers1hr 45m 04s
3rdCity of Glasgow AC1hr 45m 09s
4thBirchfield Harriers1hr 45m 45s
5thHighgate Harriers1hr 46m 22s

Full results

Men (12 stage)
Long leg (5.4 miles)  Short leg (3 miles)
Leg 1 Ben Noad (21st)27:45
Leg 2 Dominic Hall (24th)15:44
Leg 3 Keith Cullen (5th) 25:53*
Leg 4 Adam Mills (10th)15:53
Leg 5 Henry Dodwell (10th)27:58
Leg 6 Dale Bickham (8th)15:26
Leg 7 Javier Pes (16th)30:05
Leg 8 Eric Southam (16th)16:25
Leg 9 Phil Coulson (16th)29:42
Leg 10 Jeremy Rogers (18th)16:37
Leg 11   Duncan Burbidge (17th)29:18
Leg 12   Nick Stockman (19th)17:19
* 5th fastest long leg of the day




Team Positions
1stBelgrave Harriers4hrs 08m 36s
2ndBirchfield Harriers4hrs 12m 13s
3rdLeeds City AC4hrs 15m 59s
............
19th Highgate Harriers 4hrs 28m 05s

Full results

30th April - Southern Womens Athletics League

Division 3N - Ilford

1 - Forest               141 points
2 - Harlow               108 points
3 - HIGHGATE HARRIERS     97 points
4 - Chiltern              15 points

Other Div 3N results

May 2005

1st May - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Peterborough Pat at the Southern League
1Woking114 points
2Highgate Harriers113½ points
3Nene Valley105 points
4Vale of Aylesbury    101½ points
5Milton Keynes99 points



Division 4N - Walthamstow

1 - Queens Park Harriers     158 points
2 - Dagenham 88               96 points
3 - London AC                 95 points
4 - HIGHGATE HARRIERS         54 points

8th May - Young Athletics League

Southern Division 2NW - Oxford

1 - Dacorum & Tring          712  points
2 - Oxford City              489  points
3 - Brunel Juniors           424  points
4 - Abingdon                 354  points
5 - HIGHGATE HARRIERS        282½ points
6 - Chiltern                 268½ points
7 - London Heathside         177  points

Detailed Results  

14th/15th May - Middlesex Track & Field Championships
New River Stadium

Results

21st May - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Ashford

1 - Winchester           117   points
2 - HIGHGATE HARRIERS    114   points
3 - Dartford             108 ½ points
4 - Ashford              103 ½ points
5 - Tonbridge AC          93   points

Division 4N - Southend

Awaiting results

21st May - Southern Womens Athletics League

Division 3N - Ipswich

1 - Ipswich                 169 points
2 - West Norfolk/Ryston     161 points
3 - Braintree                71 points
4 - HIGHGATE HARRIERS        23 points
Other Div 3N results

22nd May - Young Athletes 5 Star Competition

Oxford

Sissi at the 5 star competition     Eucy at the 5 star competition
Details  

June 2005

5th June - Young Athletics League

Southern Division 2NW - New River Stadium

1 - Dacorum & Tring          589  points
2 - Oxford City              522  points
3 - Brunel Juniors           474  points
4 - Abingdon                 340  points
5 - London Heathside         248  points
6 - Chiltern                 242  points
7 - HIGHGATE HARRIERS        239  points
Detailed Results    Highgate report


25th June - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Harrow
1 - Bournemouth          121   points
2 - Serpentine           116   points
3 - HIGHGATE HARRIERS    106 ½ points
4 - Windsor              104 ½ points
5 - Harrow                81   points
League Table  


Division 4N - Thurrock
1 - Thurrock                 141 points
2 - Luton                     96 points
3 - HIGHGATE HARRIERS         50 points
Dartford did not appear
League Table  


26th June - Young Athletics League

Southern Division 2NW - Hayes

1 - Dacorum & Tring          667  points
2 - Brunel Juniors           555½ points
3 - Oxford City              499½ points
4 - Abingdon                 313  points
5 - Chiltern                 294  points
6 - London Heathside         251  points
7 - HIGHGATE HARRIERS        214  points
Detailed Results   

July 2005

9th July - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Reading Greg at the Southern League
1Basingstoke151 points
2Reading111 points
3Highgate Harriers  105 points
4Enfield86 points
5Luton65 points



Division 4N - Woking
Awaiting results


17th July - Young Athletics League

Southern Division 2NW - Hemel Hempstead

Detailed Results   (when available)


23rd July - Southern Womens Athletics League

Division 3N - Perivale
1 - Watford                 172 points
2 - Ilford                   64 points
3 - Barnet                   61 points
4 - HIGHGATE HARRIERS         0 points
League Table   Other Div 3N results


24th July - Under 13's Inter Counties Championships

Kingston
Girls
1stMiddlesex   314 points
2nd Surrey313½ points
3rd Essex309 points
Boys
1st Surrey331 points
2nd Dorset311½ points
3rd Hampshire311 points
4th Middlesex   296 points
13 counties competed

Full Results


30th July - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Bracknell Southern League
1Highgate Harriers  138 points
2Havering Mayesbrook126 points
3Exeter102 points
4Ilford AC96 points
5Aldershot, Farnham & District  95 points

August 2005

20th August - Southern Mens Athletics League

Division 1 - Copthall
Southern League 1Yeovil138½ points
2Newham & Essex138 points
3Highgate Harriers121½ points
4Blackheath & Bromley80 points
5London Heathside50 points

League Table  

September 2005

17th September - St Albans Cross Country relays

Women (4 x 2.5 miles)

'A' team
'B' team
Leg 1 Lindsay Kehoe16m 02s
Kate Jenrick16m 57s
Leg 2 Sally Hannah16m 37s
Alex Goodwin 18m 16s
Leg 3 Esther Evans17m 25s
Antra Balcuna18m 37s
Leg 4 Svenja Abel 15m 07s
Anna McCutcheon 16m 12s

Team positions
1st Highgate Harriers 'A'    65mins 11s
2nd Shaftesbury Barnet 65mins 23s
3rd Barnet & District 69mins 00s
4th Highgate Harriers 'B'   70mins 02s

Fastest laps
1stSvenja Abel (Highgate Harriers)15 mins 07s
2nd Jade Wright (Shaftesbury Barnet)15 mins 31s
3rd Sharon Morris (Bedford & County)15 mins 39s
4thLindsay Kehoe (Highgate Harriers)16 mins 02s
5thAnna McCutcheon (Highgate Harriers)16 mins 12s

Full Results

Men (6 x 2.5 miles)

'A' team
Mixed 'B' team
Leg 1 Saningo Martyn14m 12s
Jonathan Deane 16m 48s
Leg 2 Henry Dodwell14m 15s
Nick Stockman16m 36s
Leg 3 David Bruce14m 18s
Steve Scruton17m 52s
Leg 4 Chris Bailey 15m 13s
Sarah Chapman22m 09s
Leg 5 Duncan Burbidge 14m 54s
Alistair Lindsay15m 34s
Leg 6 Jeremy Rogers 15m 28s
Damien Shirley 15m 43s

Team positions
1st Bedford & County 87mins 51s
2nd Harrow AC 87mins 55s
3rd Highgate Harriers 88mins 20s

Full Results

18th September - Middlesex Young Athletes Road Relays
Minet Centre - Hayes


Under 15 boys(3 x 3000m)
Leg 1Patrick Foley10m 56s
Leg 2Max Coventry 11m 49s
Leg 3William Laing11m 11s

Team positions

1st

Ealing, Southall & Middlesex

32mins 12s
Middlesex YA relay
2ndHillingdon AC32mins 47s
3rd
 
Highgate Harriers
 
33mins 56s
 

Full Results

24th/25th September - South of England Road Relays
Aldershot


Men

'A' team
'B' team
Leg 1 Henry Dodwell 18:48 (17th)
Chris Bailey20:39 (62nd)
Leg 2 Alan MacPherson 18:57 (11th)
Chris Evans20:26 (51st)
Leg 3 Adam Mills 19:35 (13th)
Shane Snow22:51 (62nd)
Leg 4 Keith Cullen 17:42 (5th)
Jeremy Rogers20:03 (47th)
Leg 5 Duncan Burbidge20:20 (8th)
Nick Stockman22:13 (49th)
Leg 6 Dale Bickham 19:09 (7th)
Mark Sweeney21:35 (47th)

Team positions
1st Belgrave Harriers 1h 49m 18s
2nd Wells City Harriers 1h 50m 34s
3rd Aldershot, Farnham & District 1h 51m 26s
... .......... ...
7th Highgate Harriers 'A' 1h 54m 31s
47th Highgate Harriers 'B' 2h 07m 47s
69 complete teams finished

Fastest laps
1st Mohammed Farah (Newham & Essex Beagles)17 mins 23s
2ndKeith Cullen (Highgate)17 mins 42s
3rd Adem Bowden (Harrow A.C)17 mins 49s

Full Results

Women
Leg 1 Svenja Abel 13:14
Leg 2 Elizabeth Ogunde14:16
Leg 3 Kate Jenrick 14:32
Leg 4 Angela Ellis 15:44

Team positions
1st Windsor, Slough, Eton & Hounslow 54m 10s
2nd Woodford Green AC & Essex Ladies 54m 54s
3rd Winchester & District 55m 06s
... .......... ...
11th Highgate Harriers 57m 46s
49 complete teams finished

Fastest laps
1st Sonia O'Sullivan (Thames Hare & Hounds)12 mins 28s
2nd Lucy Elliot (Winchester & District A.C.)12 mins 39s
3rd Liz Yelling (Bedford & County A.C.)12 mins 49s
.........
7thSvenja Abel (Highgate)13 mins 14s

Full Results

October 2005

1st October - Ealing Cross Country relays
Horsenden Hill


Women

'A' team
'B' team
Leg 1 Kate Jenrick14m 38s (4th)
Anne Curley14m 48s (6th)
Leg 2 Astrid Wingler14m 23s (3rd)
Jenny Turner 17m 09s (10th)
Leg 3 Anna McCutcheon14m 22s (3rd)
Fiona Maguire17m 22s (9th)

Team positions     Ealing Relay
1st Aldershot 42mins 16s
2nd St Mary's College 43mins 14s
3rd Highgate Harriers 'A'    43mins 23s
9th Highgate Harriers 'B'   49mins 19s

Mixed team
Ealing Relay Leg 1Chris Bailey13m 15s (10th)
Leg 2Jeremy Rogers13m 45s (13th)
Leg 3Joseph Lowe14m 38s (13th)
Leg 4Nick Stockman14m 41s (14th)
Leg 5Astrid Wingler16m 15s (15th)
Leg 6Jeremy Rogers14m 06s (14th)


1st October - North West London Young Athletes League
Horsenden Hill

NWLYAL Ealing Young Athletes Results


8th October - Metropolitan Cross Country League
Woodford


Under 17 men
12th Max Onslow14m 23s
43 finishers


Under 17 & Senior Women
2nd Svenja Abel 14m 09s
8th Kate Jenrick (3rd Vet) 15m 12s
10th Sally Hannah 15m 25s
13th Astrid Wingler 15m 49s
14th Esther Evans 15m 51s
17th Elizabeth Ogunde 16m 06s
37th Antra Balcuna17m 09s
52nd Jenny Turner 17m 42s
60th Fiona Macguire 18m 05s
107 finishers
Match Position 1st - League position 1st

      
Junior & Senior Men
5th Henry Dodwell 25m 11s
9th Saningo Martyn 25m 49s
31st Javier Pes 27m 02s
36th Chris Bailey 27m 18s
46th Eric Southam 27m 33s
69th Jeremy Rogers 28m 28s
76th Damian Shirley 28m 50s
83rd Richard Stewart 29m 03s
108th Joseph Lowe 30m 10s
134th Nick Stockman 31m 32s
154th Kevin Linehan 32m 11s
157th Steve Scruton 32m 21s
185th Richard Solomons 33m 33s
187th   Keith Wilson 33m 34s
254 finishers
Match Position 4th - League position 4th
Full results

Photos from this race can be viewed and purchased at
rikko2photo.co.uk



22nd October - National Relay Championships
Sutton Park, Birmingham


Women
Leg 1 - Elizabeth Ogunde16:27 (52nd)
Leg 2 - Kate Jenrick 16:03 (37th)
Leg 3 - Caroline Bullard15:41 (28th)
Leg 4 - Svenja Abel 14:52 (15th)
Team positions
1st Bristol & West AC59:16
2nd Shaftesbury Barnet59:25
3rd Bedford & County59:29
15th Highgate Harriers 63:03
84 teams finished

Full women's results

Men
Leg 1 - Henry Dodwell 18:20 (29th)
Leg 2 - Saningo Martyn 18:56 (38th)
Leg 3 - Keith Cullen 17:22 (21st)
Leg 4 - Shane Snow 18:30 (20th)
Leg 5 - Adam Mills 19:28 (21st)
Leg 6 - Phil Coulson 19:24 (20th)

Team positions
1st Belgrave Harriers1h 46 30s
2nd Morpeth Harriers & AC1h 47m 48s
3rd Notts AC 1h 47m 54s
20th Highgate Harriers 'A' 1h 52m 00s
76 teams finished

Full men's results

22nd October - Liddiard Cross Country Trophy
Kingsbury


Men
7th  Dale Bickham    
12th Duncan Burbidge 
15th Jeremy Rogers   
21st Damian Shirley  
23rd Greg Fuzesi     
29th Joseph Lowe     
32nd Nick Stockman   
52nd José Barretta   
53rd Richard Solomans
Team positions
1stEaling, Southall & Middlesex111 points
2ndHighgate Harriers191 points
3rdHillingdon288 points



22nd October - North West London Young Athletes League
New River, Haringey


Young Athletes Results


29th October - Metropolitan Cross Country League
Wormwood Scrubs


Under 17 men
24th Jack Matthewman15m 57s
50 finishers


Under 17 & Senior Women
6th Kate Jenrick (3rd Vet) 15m 59s
8th Lindsay Kehoe16m 10s
14th Astrid Wingler 16m 31s
16th Elizabeth Ogunde 16m 38s
27th Esther Evans 17m 02s
29th Jo Carritt17m 06s
38th Rosie Donaldson17m 30s
65th Jenny Turner 18m 19s
75th Louise Burnie 18m 47s
137 finishers
Match Position 2nd - League position 1st
      
Junior & Senior Men
2nd Henry Dodwell 28m 15s
9th Saningo Martyn 29m 18s
22nd Phil Coulson 30m 22s
31st Chris Bailey 30m 41s
54th Jeremy Rogers 31m 33s
74th Richard Stewart 32m 39s
75th Greg Fuzesi 32m 42s
92nd Joseph Lowe 33m 34s
93rd Nick Stockman 33m 35s
140th Kevin Linehan 35m 22s
146th Jonathan Deane 35m 42s
149th Keith Wilson 35m 47s
162nd Steve Scruton 36m 13s
165th José Barretta 36m 31s
265 finishers
Match Position 4th - League position 5th
Full results

Photos from this race can be viewed and purchased at
rikko2photo.co.uk

November 2005

12th November - North London Cross Country Championships
Alexandra Park


Senior Women
1st Kate Jenrick (1st vet) 18:35
2nd Sula Young 18:47
3rd Lindsay Kehoe 18:50
5th Astrid Wingler 19:26
11th Alex Goodwin 20:27
43 finishers
Team Positions (4 to score)
1stHighgate Harriers11 points
2ndBarnet & District37 points
3rdSerpentine68 points
7 teams completed
Full results

Senior Men
1st Henry Dodwell 23:11
5th Saningo Martyn24:07
10th Javier Pes24:41
13th Chris Evans 24:52
14th Chris Beecham 24:55
24th Jeremy Rogers25:31
27th Andrew Collinge25:41
33rd Duncan Burbidge26:02
55th Richard Stewart26:48
56th Jim Eltringham26:54
66th Joseph Lowe27:45
72nd Damian Shirley28:10
73rd Tom Mehew28:14
77th Nick Stockman28:31
92nd Kevin Linehan 29:51
95th José Barretta 30:17
96th Jesus Anorve30:20
133 finishers

Team Positions (6 to score)
1stHighgate Harriers 'A'67 points
2ndSerpentine158 points
3rdEaling, Southall & Middx160 points
4thLondon Heathside210 points
5thHillingdon 'A'288 points
6thVictoria Park/Tower Hamlets295 points
7thThames Valley Harriers306 points
8thHighgate Harriers 'B'309 points
14 teams completed

Full results

19th November - London Cross Country Championships
(incorporating the Reebok Challenge)
Parliament Hill Fields


Women - 5k
London Champs
3rd Svenja Abel 18mins 43s
6th Kate Jenrick 19mins 12s
12thAnna McCutcheon 20mins 01s
13thEsther Evans 20mins 07s
20thJo Carritt 20mins 50s
24thAlex Goodwin 21mins 04s
25thRosie Donaldson 21mins 21s
28thAntra Balcuna 21mins 28s
41stJenny Turner 22mins 32s
71stSarah Chapman 26mins 02s

Team Positions (4 to score)
1stHighgate Harriers 'A' 34 points
2ndWoodford Green with EL  48 points
3rdLondon Heathside 91 points
4thHighgate Harriers 'B' 97 points
16 teams finished










      
Men - 10k
2nd Keith Cullen 32mins 05s
4th Henry Dodwell 32mins 48s
9th Saningo Martyn (1st Junior) 34mins 11s
17th Javier Pes 35mins 03s
18th Dale Bickham 35mins 04s
19th Adam Mills 35mins 10s
20th Chris Beecham 35mins 21s
30th Chris Bailey 35mins 59s
32nd Jeremy Rogers 36mins 11s
34th Dominic Hall 36mins 13s
45th Duncan Burbidge 37mins 10s
54th Jim Eltringham 37mins 36s
65th Greg Fuzesi 38mins 25s
66th Richard Stewart 38mins 26s
70th Mark Sweeney 38mins 45s
74th Joseph Lowe 39mins 10s
82nd Damian Shirley 39mins 47s
93rd Nick Stockman 40mins 41s
97th Jonathan Deane 41mins 06s
107th A Wilson 41mins 51s
112thJosé Barretta 42mins 07s
121stSteve Scruton 42mins 56s
123rdKevin Linehan 42mins 58s
124thJesus Anorve 43mins 09s

Team Positions (4 to score)
1stHighgate Harriers 'A' 32 points
2ndEaling, Southall & Middlesex40 points
3rdThames Valley Harriers42 points
4thHighgate Harriers 'B' 87 points
5thLondon Heathside109 points
6thVictoria Park & Tower Hamlets138 points
7thHighgate Harriers 'C' 165 points
32 teams finished

Full results (Middlesex website)    Reebok Challenge results


26th November - Metropolitan Cross Country League
Ruislip (Race 3 of 5)


Under 17 men
17th Max Onslow17m 37s
45 finishers


Senior Women
15th Astrid Wingler 19m 20s
17th Elizabeth Ogunde 19m 26s
18th Alex Goodwin 19m 28s
23rd Sally Hannah19m 43s
32nd Antra Balcuna20m 13s
52nd Louise Burnie 21m 08s
56th Fiona Maguire 21m 19s
70th Louise Faherty 22m 02s
88th Sarah Chapman 23m 36s
110 finishers
Match Position 1st - League position 1st
      
Senior Men
53rd Peter Downie 31m 29s
99th Greg Fuzesi 33m 15s
104th Richard Stewart 33m 31s
110th Damian Shirley 33m 50s
112th Joseph Lowe 33m 52s
128th Tom Mehew 34m 25s
130th Jonathan Deane 34m 28s
155th Kevin Linehan 35m 49s
161st Nick Stockman 36m 04s
179th Ben Connell 36m 51s
189th José Barretta 37m 29s
232nd Keith Wilson 39m 57s
277 finishers
Match Position 11th - League position 7th


Full results

Photos from this race can be viewed and purchased at
rikko2photo.co.uk

December 2005

3rd December - Fraternity Cup / Sorority Cup
Trent Park


Fraternity Cup
Men
2ndHenry Dodwell26mins 03s
5thSaningo Martyn27mins 08s
12thChris Beecham27mins 50s
23rdRory Campbell28mins 38s
26thChris Bailey28mins 57s
39thRichard Stewart30mins 02s
45thGreg Fuzesi30mins 45s
46thDamian Shirley30mins 55s
48thJoseph Lowe30mins 58s
63rdNick Stockman32mins 28s
81stSteve Scruton34mins 17s
99thNeil Ritson36mins 27s
Team positions
1st Shaftesbury Barnet   76 points
2nd Highgate Harriers 106 points
3rd London Heathside 117 points

Sorority Cup
Women
2nd Astrid Wingler (1st Vet) 31mins 50s
3rd Esther Evans 32mins 02s
11th Rosie Donaldson 34mins 41s

Full Results

11th December - Middlesex Indoor Track and Field Championships
Thames Valley Athletics Centre, Eton


Detailed Results    Highgate report