January 2008

5th January - Middlesex Cross Country Champs
Trent Park

Under 15 girls (4000m)
4th Samara Williams 17mins 25s
24th Stella Sabin 21mins 26s
30th Mei Corbett 24mins 11s
32 finishers     (6th team out of 7)

Under 15 boys (4000m)
28th George Laing 17mins 18s
40 finishers

Under 17 men (6000m)
16th Hammish Birrell   25mins 48s
17th William Laing   26mins 18s
24 finishers

Junior men (8000m)
2nd Saningo Martyn 29mins 00s
9th Jack Matthewman 31mins 49s
12th Lawrence Matthewman 32mins 41s
14 finishers
Junior men team positions
1stHillingdon22 points
2nd Highgate Harriers 23 points
3rdEnfield & Haringey30 points

Senior Women (8000m)
1st Esther Evans 33mins 20s
8th Astrid Wingler 35mins 37s
13th   Alex Goodwin38mins 16s
31st Natasha Cendrowicz 42mins 00s
44 finishers
Senior women team positions
1stHillingdon22 points
2nd Highgate Harriers 53 points
3rdLondon Heathside  63 points

Senior Men (12000m)
4th David Bruce 43mins 06s
8th Chris Beecham 44mins 32s
10th Dale Bickham 45mins 02s
17th Nick Gold 46mins 01s
18th Andrew Aitken 46mins 14s
24th Tim Gascoigne 46mins 55s
33rd Jonny Henderson 47mins 30s
36th Daniel Higgins 48mins 04s
37th Thierry Lebreton 48mins 06s
43rd Chris Bailey 49mins 03s
50th Joseph Lowe 50mins 06s
60th Nigel Stephens 51mins 38s
65th Jonathon Gardner 52mins 12s
78th Keith Wilson 54mins 02s
92nd Jonathan Deane 56mins 22s
95th Nick Stockman 57mins 14s
102nd   Adam Irvine
123 finishers
Senior men team positions
1st Highgate Harriers 81 points
2ndLondon Heathside203 points
3rdThames Valley Harriers206 points

Full Middlesex 2008 results

19th January - Metropolitan Cross Country League
Horsenden Hill

Under 17 women
5th Samara Williams (2nd U15)15m 26s
28 finishers
Under 17 men
9th William Laing13m 52s
15th Hammish Birrell14m 23s
25th George Laing14m 48s
43 finishers
Senior Women
2nd Esther Evans 24m 02s
6th Astrid Wingler (2nd Vet) 25m 04s
9th Anne Curley 25m 14s
17th Kate Jenrick 25m 55s
40th Jenny Turner 28m 23s
47th Rhonda Munnick 29m 05s
55th Natasha Cendrowicz 29m 49s
63rd Fiona Maguire 31m 12s
79th Nina Sorensen 33m 11s
92 finishers
Match Position 2nd
League table after race 4 (top 3 of 31)
1st Garden City Runners 2129 points
2nd Highgate Harriers 2090 points
3rd Woodford Green & EL 1829 points
      
Senior Men
15th Glen Saqui 33m 17s
44th Andrew Aitken 35m 06s
53rd Nick Gold 35m 27s
66th Chris Bailey 35m 58s
72nd Thierry Lebreton 36m 06s
93rd Eric Southam 37m 09s
99th Joseph Lowe 37m 19s
109th Lawrence Matthewman37m 51s
123rd Jon Gardner 38m 35s
131st John O'Shea 39m 02s
138th Nigel Stephens 39m 30s
148th Kevin Linehan 40m 14s
152nd Keith Wilson 40m 16s
184th Steve Scruton41m 33s
185th Richard Solomans41m 36s
206th José Barretta 43m 14s
220th Nick Stockman 44m 22s
266 finishers
Match Position 7th
League table after race 4 (top 6 in Division 1)
1st Shaftesbury Barnet6689 points
2nd Woodford Green & EL 6160 points
3rd Serpentine RC5478 points
4th Metropolitan Police4910 points
5th Hillingdon4818 points
6th Highgate Harriers 4666 points

Full results

26th January - South of England Cross Country Championships
Parliament Hill Fields

SEAA Championships 2008

Under 13 boys
179th Leo Turnell-Ritson14m 41s
193rd Phoenix Love15m 11s
216 finishers
Under 15 boys
174th George Laing22m 06s
242 finishers
Under 17 men
111th William Laing26m 18s
167 finishers
Under 15 girls
30th Samara Williams19m 27s
176th Stella Sabin25m 36s
177th Georgia Doolanf25m 46s
187th Mei Corbett28m 47s
188 finishers
Senior Women
12th Esther Evans 34m 31s
40th Anna McCutcheon 36m 47s
44th Astrid Wingler 37m 01s
47th Joanna Carrit37m 11s
67th Anne Curley 38m 04s
194th Natasha Cendrowicz 45m 00s
326 finishers
Team positions
1st Winchester 26 points
2nd Aldershot, Farnham & District 40 points
3rd Shaftesbury 100 points
4th Norwich 138 points
5th Highgate Harriers 143 points
47 teams finished
      
Under 20 men
22nd Saningo Martyn31m 18s
80th Lawrence Matthewman34m 52s
101 finishers
Senior Men
91st Alistair Lindsay54m 25s
106th Nick Gold 54m 59s
132nd Andrew Aitken 55m 52s
168th Dan Higgins 57m 04s
195th Ryan Mckinlay 57m 52s
199th Thierry Lebreton 57m 58s
236th Chris Bailey 58m 59s
265th Joseph Lowe 60m 08s
284th Jonathan Deane 60m 55s
320th John O'Shea 62m 00s
355th Richard Stewart63m 05s
375th Nigel Stephens 63m 33s
385th Kevin Linehan 63m 54s
538th Keith Wilson 68m 07s
584th Tim Gascoigne69m 26s
600th Richard Solomans69m 55s
620th Nick Stockman 70m 43s
832 finishers
Team positions
1st Bedford & County109 points
2nd Newham & Essex Beagles 115 points
3rd Woodford Green & EL280 points
16th Highgate Harriers 891 points
86 clubs finished

Full results

February 2008

2nd February - South of England Masters Cross Country Champs
(incorporating Middlesex Masters Championships)
Mad Bess Wood - Ruislip

Men 10k (40-49)
26th   Eric Southam (8th Middlesex)   35mins 30s
40th   Chris Bailey (11th Middlesex)   36mins 34s
48th   John O'Shea (14th Middlesex)   37mins 42s
66th   Nigel Stephens (21st Middlesex)   39mins 16s
119 finishers
Middlesex Team positions
1stLondon Heathside12 points
2ndHighgate Harriers54 points
3rdHillingdon AC76 points
Men 10k (50-59)
107th   Keith Wilson (28th Middlesex)   44mins 52s
147 finishers

Full Results

9th February - Metropolitan Cross Country League
St Albans

Highgate women crowned League Champions
for the 6th successive year


Under 17 women
2nd Samara Williams15m 36s
21st Hannah Ashman19m 48s
27 finishers
Under 17 men
17th William Laing14m 19s
20th Hammish Birrell14m 30s
23rd George Laing14m 41s
49 finishers
Senior Women
1st Esther Evans 23m 38s
2nd Svenja Abel 23m 58s
4th Anna McCutcheon 24m 22s
6th Kate Jenrick 24m 34s
7th Anne Curley 24m 39s
10th Jo Carritt24m 52s
57th Natasha Cendrowicz 29m 33s
98 finishers
Match Position 1st
Final League table after race 5 (top 3 of 31)
1st Highgate Harriers 2654 points
2nd Garden City Runners 2614 points
3rd Woodford Green & EL 2218 points
      
Senior Men
6th Henry Dodwell 26m 22s
7th Glen Saqui 26m 23s
12th Saningo Martyn 27m 15s
25th Nick Gold 27m 56s
40th Andrew Aitken 28m 34s
46th Ryan McKinlay 28m 43s
62nd Thierry Lebreton 29m 07s
75th Eric Southam 29m 34s
83rd Alex Davidson 29m 45s
86th Joseph Lowe 29m 50s
109th Duncan Burbidge30m 44s
114th John O'Shea 31m 00s
132nd Tim Gascoigne 31m 41s
134th Kevin Linehan 31m 43s
150th Lawrence Matthewman32m 31s
206th Nick Stockman 35m 07s
263 finishers
Match Position 2nd
Final League table after race 5 (top 6 in Division 1)
1st Shaftesbury Barnet8076 points
2nd Woodford Green & EL 7704 points
3rd Serpentine RC6839 points
4th Highgate Harriers 6148 points
5th Hillingdon5903 points
6th Metropolitan Police5798 points

Full results

23rd February - English National Cross Country Championships
Alton Towers

Junior Men (10000m)
39th Saningo Martyn 30mins 34s
150th Jack Matthewman 33mins 56s
(197 finishers)

Senior Women (8000m)
69th Kate Jenrick 27mins 53s
99th Astrid Wingler 28mins 32s
113th Anne Curley 28mins 53s
338th   Natasha Cendrowicz 35mins 03s
(495 finishers)
Team positions (4 to score)
1stWinchester & District AC96 points
2ndAldershot, Farnham & District112 points
3rdHavering Mayesbrook AC118 points
.........
21stHighgate Harriers 619 points
61 complete teams
           
Senior Men (12000m)
92nd Henry Dodwell 35mins 53s
93rd Glenn Saqui 35mins 54s
213th Alistair Lindsay 37mins 49s
221st Chris Beecham 37mins 59s
246th Andrew Aitken 38mins 18s
308th Peter Downie 39mins 02s
314th Daniel Higgins 39mins 08s
397th Thierry Lebreton 40mins 26s
744th Joseph Lowe 45mins 28s
872nd José Barretta 47mins 27s
932nd   Nick Stockman 48mins 23s
(1244 finishers)
Team positions (6 to score)
1stLeeds City AC183 points
2ndNotts AC192 points
3rdBristol & West AC303 points
.........
18thHighgate Harriers   1173 points
99 complete teams

Full results on the ECCA website

March 2008

April 2008

6th April - South of England Road Relay Championships
Aldershot

Men (12 stage)
Long leg  Short leg
Leg 1 Glen Saqui (11th)27:28
Leg 2 Nick Gold (13th)14:26
Leg 3 Chris Beecham (10th) 28:05
Leg 4 Ryan McKinlay (13th)14:28
Leg 5 Henry Dodwell (12th)27:44
Leg 6 Thierry Lebreton (12th)14:49
Leg 7 Peter Downie (12th)29:31
Leg 8 Eric Southam (10th)14:54
Leg 9 Nick Martyn (10th)27:18
Leg 10 Andrew Aitken (10th)14:19
Leg 11 Alistair Lindsay (9th)28:48
Leg 12 Stephen Whiting (8th)14:30

Incomplete 'B' team
Leg 1 Joseph Lowe (38th)31:43
Leg 2 Damian Shirley (41st)15:17
Leg 3 Jack Matthewman (41st) 32:00
Leg 4 John O'Shea (41st)16:37

Team Positions
1stBelgrave Harriers4hrs 00m 01s
2ndAldershot, Farnham & District4hrs 01m 25s
3rdWoodford Green & Essex Ladies4hrs 04m 23s

8th Highgate Harriers 4hrs 16m 20s
36 teams finished


Full results

16th April - Spring Open Meeting
Parliament Hill

Full Results

26th April - London Inter-Club Challenge
Copthall

Full Results on the LICC website

May 2008

3rd May - Southern Mens League

Division 1 - Battersea

1Ashford134 points
2Highgate Harriers   125 points
3Serpentine102 points
4Kent AC95 points
5Swindon AC70 points

17th May - Southern Mens League

Division 1 - Mile End

1Bournemouth123 points
2Thames Valley Harriers112½ points
3Highgate Harriers   93½ points
4Newham & Essex Beagles   89 points
5Milton Keynes72 points

June 2008

7th June - Southern Mens League

Division 1 - Tonbridge

1Tonbridge AC139 points
2Highgate Harriers   112½ points
3Newbury110 points
4Nene Valley99 points
5Windsor, Slough & Eton     72½ points

21st June - London Inter-Club Challenge
Woodford Green

Full Results on the LICC website

28th June - Southern Mens League

Division 1 - Parliament Hill

1Yeovil140½ points
2Highgate Harriers   106 points
3City of Portsmouth102½ points
4Woodford Green & Essex Ladies     99 points
5Ipswich AC81 points

July 2008

12th July - Southern Mens League

Division 1 - Exeter

1Exeter147 points
2Highgate Harriers   120 points
3North Devon AC97 points
4Chelmsford 89 points
5Woking82 points

26th July - London Inter-Club Challenge
Copthall

Full Results on the LICC website

August 2008

2nd August - Southern Mens League

Division 1 - Sutcliffe Park

1Havering Mayesbrook     133 points
2Cambridge Harriers130 points
3Reading125 points
4Highgate Harriers   96 points
5WinchesterDNS

Final League position: 9th of 25 teams

9th August - London Inter-Club Challenge
Parliament Hill

Full Results on the LICC website

September 2008

10th September - Autumn Open Meeting
Parliament Hill

Full Results

20th September - St Albans Cross Country relays

Men (6 x 2.5 miles)
Leg 1 Henry Dodwell14m 50s
Leg 2 Chris Bailey16m 21s
Leg 3 Nick Stockman     18m 19s
Leg 4 Steve Scruton17m 58s
Leg 5 Dale Bickham15m 25s
Leg 6 Richard Stewart16m 04s

Team positions
1st Shaftesbury Barnet     87mins 33s
2nd Harrow AC 91mins 58s
3rd Hillingdon AC 92mins 21s
10th Highgate Harriers 98mins 57s

Full Results

27th/28th September - South of England Road Relays
Aldershot

Men
Leg 1 Glenn Saqui18:44 (9th)
Leg 2 Saningo Martyn19:51 (19th)
Leg 3 Chris Beecham19:51 (21st)
Leg 4 Stephen Whiting     20:07 (21st)
Leg 5 Tom Aldred19:29 (18th)
Leg 6 Joseph Lowe21:40 (24th)

Team positions
1st Belgrave Harriers 1h 50m 24s
2nd Aldershot, Farnham & District     1h 50m 35s
3rd Newham & Essex Beagles 1h 52m 03s
... .......... ...
24th Highgate Harriers 1h 59m 42s
74 complete teams finished

Full Results

October 2008

4th October - Ealing Cross Country relays
Horsenden Hill

Women

'A' team
'B' team
Leg 1 Anna McCutcheon14m 45s
Astrid Wingler15m 32s
Leg 2 Kate Jenrick14m 52s
Natasha Cendrowicz16m 32s
Leg 3 Svenja Abel14m 25s
Rhian Hampson-Jones15m 38s

'C' team
'D' team
Leg 1 Fiona Maguire17m 20s
Sarah Chapman19m 02s
Leg 2 Jenny Turner16m 40s
Rhonda Munnick16m 46s
Leg 3 Sarah Bailey16m 36s
Astrid Wingler17m 06s

Fastest Times
1st Svenja Abel (Highgate Harriers) 14mins 25s
2nd Alison Hopkins (Ealing, Southall & Middx)     14mins 45s
3rd Kate Jenrick (Highgate Harriers) 14mins 52s

Team positions
1st Highgate Harriers 'A' 44mins 11s
2nd Ealing, Southall & Middlesex    46mins 21s
3rd Reading AC 46mins 30s
4th Highgate Harriers 'B' 47mins 42s
14 teams finished

Full womens results (ESM website)

Men
Leg 1Nick Gold12m 51s
Leg 2Henry Dodwell12m 23s
Leg 3Thierry Lebreton     13m 42s
Leg 4Nick Stockman15m 58s
Leg 5Chris Bailey14m 15s
Leg 6John O'Shea15m 30s

Fastest Times
1st= Nick Earl (Reading) 12mins 21s
1st= Hussein Jama (Ealing, Southall & Middx)     12mins 21s
3rd Henry Dodwell (Highgate Harriers) 12mins 23s

Team positions
1st Harrow AC 76mins 41s
2nd Reading AC 79mins 03s
3rd Hillingdon 79mins 08s
... ... ...
7th Highgate Harriers     84mins 39s
18 teams finished

Full mens results (ESM website)

4th October - North West London Young Athletes League
Horsenden Hill

Full results can be found
on the Young Athletes Results page

11th October - Metropolitan Cross Country League
Claybury, Woodford Green

Under 17 women
5th Samara Williams 17m 26s
46 finishers
Under 13 boys
19th Peter Laing12m 54s
20th Daniel Lavin12m 58s
32 finishers
Under 17 men
12th William Laing14m 33s
33rd Santi Martyn15m 16s
38th George Laing15m 28s
40th Max Coventry15m 32s
60th Eugene Potter16m 55s
86 finishers
Senior Women
5thBecky Penty 22m 46s
7thAnna McCutcheon (2nd Vet) 22m 52s
13thJo Carritt23m 40s
21stKate Jenrick24m 23s
24thRhian Hampson-Jones24m 30s
51stNatasha Cendrowicz26m 12s
52ndSarah Bailey26m 14s
62ndSonja Saqui26m 39s
146 finishers
Match Position 2nd
League table after race 1 (top 3 of 29)
1st Woodford Green & EL 822 points
2nd Highgate Harriers 761 points
3rd Serpentine701 points
 
Senior Men
8thGlen Saqui26m 18s
15thNicky Martyn (1st Vet)27m 07s
25thRyan McKinley27m 49s
39thNick Gold28m 14s
57thJoanathan Laybourn28m 55s
69thJon Henderson29m 21s
114thThierry Lebreton31m 09s
120thJoseph Lowe31m 26s
133rdTim Gascoigne31m 53s
154thKeven Linehan32m 41s
168thJosé Barretta33m 03s
169thSteve Scruton33m 07s
232ndNick Stockman35m 38s
249thRichard Solomans36m 38s
325 finishers
Match Position 6th
League table after race 1 (15 teams)
1st Woodford Green & EL 1943 points
2nd Shaftesbury Barnet 1780 points
3rd Serpentine RC1554 points
.........
6th Highgate Harriers 1241 points

Full results on the Hillingdon AC  website

18th October - North West London Young Athletes League
Alexandra Park

Full results can be found
on the Young Athletes Results page

25th October - Liddiard Cross Country Trophy
Kingsbury

Women
5th Rhian Hampson-Jones 18:32
7th Sarah Bailey 19:09
9th Natasha Cendrowicz 20:27
Team result
1stHighgate Harriers21 points
2ndSerpentine RC22 points
3rdEaling, Southall & Middx     25 points

Men
5th Chris Beecham 26:06
19th Richard Stewart 28:09
27th Jonathan Deane 28:43
42nd John O'Shea 30:26
44th Steve Scruton 30:41
58th Nick Stockman 31:35

November 2008

1st November - English Cross Country relays
Mansfield

Men
Leg 1Glenn Saqui (26th)15m 51.2s
Leg 2Ben Noad (18th)15m 32.4s
Leg 3Ryan McKinlay (24th)     17m 14.2s
Leg 4Henry Dodwell (20th)16m 16.3s
Team Positions
1stBedford & County AC61m 09.8s
.........
20thHighgate Harriers64m 54.1s

Full results on the English Cross Country  website

8th November - Metropolitan Cross Country League
Wormwood Scrubs

Under 13 boys
1st A Thewodros12m 57s
7th Eugene Potter13m 16s
28th G Springer15m 03s
29th Peter Laing15m 08s
31st Daniel Lavin15m 12s
44th E Thewodros21m 39s
 44 finishers 
Match Position5th
League position after race 25th
Senior Women
2ndEsther Evans 21m 41s
3rdBecky Penty 21m 47s
14thAstrid Wingler (3rd Vet) 23m 09s
15thKate Jenrick (4th Vet)23m 12s
20thRhian Hampson-Jones23m 25s
32ndSarah Bailey24m 27s
42ndElizabeth Ogunde24m 47s
48thNatasha Cendrowicz25m 10s
50thJenny Turner25m 12s
76thSonja Saqui26m 33s
154 finishers
Match Position 1st
League table after race 2 (top 3 of 29)
1st Highgate Harriers 1588 points
2nd Woodford Green & EL 1574 points
3rd Serpentine1469 points
 
Under 17 men
19th Hamish Birrell15m 26s
31st George Laing16m 12s
 65 finishers 
Match Position12th
League position after race 29th
Senior Men
11thGlen Saqui28m 39s
48thS Whiting30m 32s
77thDale Bickham31m 45s
79thRichard Stewart31m 48s
88thD Higgins32m 11s
90thEric Southam32m 15s
150thSteve Scruton34m 14s
158thJohn O'Shea34m 37s
170thJoseph Lowe34m 57s
195thKeith Wilson35m 47s
215thNick Stockman36m 42s
 330 finishers 
Match Position9th
League position after race 28th

Full results on the Hillingdon AC  website

15th November - North London Cross Country Championships
Ruislip

Senior Women
6th Astrid Wingler (2nd vet)24:31
7th Sarah Bailey (3rd vet)25:03
8th Kate Jenrick (4th vet)25:12
13th Natasha Cendrowicz (5th vet)26:47
40 finishers


Team Positions (4 to score)
1stSerpentine 'A'25 points
2ndHighgate Harriers (1st vets team)34 points        
3rdHillingdon AC56 points
Senior Men
2nd Glenn Saqui28:34
25th Richard Stewart31:27
36th Dan Higgins32:06
77th Nick Stockman36:51
116 finishers






Full Results

22nd November - London Cross Country Championships
Parliament Hill Fields

Under 13 girls
13thE Ault12:48
26 finishers

Under 15 Girls
22ndA-J Cotter20:12
29thT Slotover23:48
30 finishers

Under 17 Men
16th    George Laing      18:08
27 finishers
      
Under 13 boys
3rd S Harrison10:12
11th W Fitter10:45
14th E Potter11:01
28th A Augustsson11:48
35th P Laing12:14
36th D Lavin12:14
37th G Springer12:16
42nd A Thewordros13:23
46 finishers
Team Positions (3 to score)
1stHighgate Harriers28 points
2ndHavering Mayesbrook Ac28 points
3rdHarrow AC33 points
Full results

Women
7thEsther Evans21:14
15thAstrid Wingler21:54
28thAlexia Trafford22:49
29thRhian Hampson-Jones22:54
37thSarah Bailey23:26
44thJo Carritt23:43
50thJenny Turner 24:04
58thNatasha Cendrowicz24:27
71stSonia Saqui 25:26
154 finishers
Team Positions (4 to score)
1stHighgate Harriers56 points
2ndLondon Heathside 68 points
3rdSerpentine71 points
      
Men
5th David Bruce 31:56
8th Glenn Saqui 32:40
18th T Aldred 33:39
20th Ryan McKinlay33:48
37th Henry Dodwell 35:00
40th Saningo Martyn 35:10
60th Shane Snow 36:21
75thRichard Stewart 36:58
77th Jonathan Deane 37:06
104th Duncan Burbidge 38:06
132nd Chris Bailey 39:37
133rdThierry Lebreton 39:38
143rdTim Gascoigne 40:16
145thSteve Scruton 40:21
173rdJohn O'Shea 41:34
175th Jon Gardner 41:47
186thNick Stockman 42:48
260 finishers
Team Positions (4 to score)
1stHighgate Harriers34 points
2ndHerne Hill Harriers45 points
3rdSerpentine Running Club   80 points

Full results

29th November - Metropolitan Cross Country League
Ruislip

Senior Women
3rdBecky Penty 22m 31s
4thEsther Evans 22m 48s
10thAstrid Wingler (2nd Vet) 23m 52s
28thElizabeth Ogunde25m 06s
31stJo Carritt25m 19s
39thSarah Bailey25m 41s
47thNatasha Cendrowicz26m 21s
55thL Faherty26m 49s
72ndSonja Saqui27m 52s
132 finishers
Match Position 3rd
League table after race 3 (top 3 of 32)
1st Highgate Harriers 2256 points
2nd Woodford Green & EL 2243 points
3rd Serpentine2141 points
 
Under 17 men
13th William Laing14m 12s
24th George Laing14m 44s
 63 finishers 
Match Position10th
League position after race 312th
Senior Men
11thGlen Saqui28m 29s
49thJack Matthewman30m 30s
51stJ Laybourn30m 32s
53rdS Whiting30m 39s
77thRichard Stewart31m 46s
79thEric Southam31m 50s
128thThierry Lebreton33m 36s
136thJoseph Lowe33m 52s
181stKevin Linehan35m 36s
194thSteve Scruton36m 02s
213thGreg Fuzesi36m 57s
219thNick Stockman37m 09s
 307 finishers 
Match Position7th
League position after race 28th

Full results on the Hillingdon AC  website

December 2008

6th December - Fraternity Cup / Sorority Cup
Trent Park

Fraternity Cup
Men
1stPeter Nowill25mins 24s
4thHenry Dodwell26mins 59s
8thJohn Laybourne28mins 26s
23rdRichard Stewart30mins 04s
32ndAndrew Aitken30mins 51s
41stThierry Lebreton31mins 30s
68thNick Stockman34mins 40s
Team positions (top 3 of 11)
1st Highgate Harriers 106 points
2nd Shaftesbury Barnet   108 points
3rd Enfield & Haringey 117 points

Sorority Cup
Women
1stSvenja Abel31mins 00s
2ndAstrid Wingler31mins 33s

Full Results

13th December - North of the Thames Championships
Kingsbury

Senior Women (6000m)
2nd Becky Penty (non-scorer)24:59
4th Astrid Wingler (1st V40)25:41
13th Jo Carritt28:08
18th Natasha Cendrowicz29:02
25th     Sally Hannah30:14
41st Fiona Maguire32:13
49 finishers
Team Positions (4 to score)
1stSerpentine36 points
2ndHighgate Harriers40 points
3rdEaling, Southall & Middlesex     60 points

U17 Men (6000m)
5th Sean White24:06
7th George Laing24:44
9th William Laing25:07

Senior Men (8000m)
23rd Saningo Martyn28:46
45th Richard Stewart30:15
53rd     Thierry Lebreton30:56
62nd Chris Bailey31:32
76th John Gardner32:31
80th Steve Scruton32:52
85th John O'Shea33:27
99th Kevin Linehan34:59
100th Nick Stockman35:14
131 finishers

Full Results