January 2012

7th January - Middlesex Cross Country Champs
Wormwood Scrubs

     
Under 13 boys (3000m)
1Terry Fawden10:36
14Dempster Fawden11:27
31Filip Bastion12:14
33Arnold Harrison12:27
51Raphael Rossiter13:43
52Rory Budd14:23
53Clem Harrison17:09
53 finishers
Team position 5th

Under 13 girls (3000m)
7Marjolaine Briscoe12:14
9Cecily Turner12:19
16Julia Beltradi12:46
23Lilah Fear13:05
34Maya Doolan13:54
41 finishers
Team position 4th

Under 15 boys (4000m)
16James Millet 16:12
24Alexander Machin-Pacey16:40
28Ben Hatch17:01
35Gabriel Springer17:37
38Peter Laing18:09
49 finishers
Team position 8th

Under 15 girls (4000m)
9Georga Fear18:30
21Ellie Doolan19:49
36 finishers

Under 17 men (6000m)
19Stanley Harrison 22:15
27 finishers

Under 17 Women (5000m)
8Hannah Viner22:42
22 finishers

     
Senior Women (8000m)
3Esther Evans31:45
4Katie Meredith33:09
16Louise Faherty36:19
19Elinor Winter37:36
42Natasha Cendrowicz42:06
62Kirat Nandra51:08
67 finishers
Team positions (top 3 of 9)
1stHighgate Harriers42 points
2ndHarrow 54 points
3rdThames Valley Harriers54 points

Senior Men (12000m)
2Shaun Dixon39:23
3Henry Dodwell39:27
8Danny Russell40:45
11Richard Scott41:15
13Ryan McKinlay41:34
15Glenn Saqui41:42
25Nick Gold42:37
29Stephen Whiting42:54
30Jon Deane43:02
37Ed Green44:31
81Rob Walker48:58
99Kevin Linehan50:21
100Steve Scruton50:28
119Nick Stockman52:57
155 finishers
Team positions (top 3 of 10)
1stHighgate Harriers52 points
2ndHarrow131 points
3rdHillingdon132 points

Full Middlesex 2012 results

14th January - London City Runner Metropolitan Cross Country League
Trent Park

London City Runner logo
     
Under 13 Girls
20 Maya Doolan15m 10s
26 finishers
Under 13 Boys
16 Filip Bastien12m 54s
34 finishers
Under 17 Women
15 Ellie Doolan17m 11s
36 finishers
Under 17 Men
20 James Millett14m 37s
30 Alexander Machin-Paley15m 04s
34 Ben Hatch15m 14s
40 Pierce Boyle15m 43s
53 finishers
Senior Women
3Katie Meredith 23m 53s
9Sarah Peterson24m 29s
27Alexia Trafford26m 02s
28Louise Faherty26m 04s
38Elinor Winter26m 41s
41Jenny Chewter26m 48s
50Astrid Wingler27m 41s
70Georgia Doolan (2nd U20)29m 04s
84Alex Goodwin30m 09s
89Natasha Cendrowicz    30m 37s
114Kirat Nandra36m 07s
117 finishers
Match Position 4th
League table after race 4
(Division 1 - top 3)
1stHighgate Harriers 971 points
2ndSerpentine RC938 points
3rd Woodford Green & EL 863 points
     
Senior Men
2Sean Dixon24m 38s
4Ben Pochee (1st V40)25m 09s
10Ryan McKinley25m 25s
37Jonathan Deane27m 00s
40Duncan Burbidge27m 05s
49Stephen Whiting27m 26s
67Edward Green28m 02s
69Marten Van der Hoeven28m 04s
72Jonathan Laybourn28m 11s
106Tom Christopher29m 20s
110Oliver Kean29m 26s
113Chris Bailey29m 31s
141Thierry Lebreton30m 11s
158John O'Shea30m 37s
215Kevin Linehan32m 34s
225José-Antonio Barretta32m 48s
230Steve Scruton32m 58s
260Nick Stockman34m 03s
285Stephen Bayliss35m 23s
335 finishers
Match Position 3rd
League table after race 4
(Division 1 - top 3)
1st Woodford Green & EL 4651 points
2nd Serpentine RC4284 points
3rdHighgate Harriers 3434 points

Full Results

28th January - South of England Cross Country Championships
Brighton

     
Under 13 boys (3000m)
20Terry Fawden10m 55s
158Filip Bastion12m 42s
167Theo Noble12m 55s
187Gus Skinner14m 08s
Team position 23rd
Under 15 Boys (4500m)
 James Millett16m 41s
117Ben Hatch17m 14s
Under 17 Men (6000m)
136Pierce Boyle25m 05s
Senior Women (8000m)
88Elinor Winter35m 47s
183Natasha Cendrowicz 40m 07s
     
Senior Men (15000m)
10Shaun Dixon 50m 40s
17Ben Noad51m 33s
23Henry Dodwell52m 09s
32Danny Russell52m 22s
33Ryan McKinlay52m 23s
42Ben Pochee53m 53s
56Richard Scott54m 21s
129Chris Panayiotou57m 16s
137Jon Deane 57m 34s
167Stephen Whiting58m 34s
179Maarten Van Der Hoeven58m 50s
184Tom Christopher58m 56s
227Richard Petty60m 24s
239Oliver Kean60m 56s
280Rob Walker 62m 40s
Team positions (6 to score)
1st Highgate Harriers157 points
2nd Bedford & County174 points
3rd Shaftesbury Barnet Harriers259 points
14th Highgate Harriers 'B' 853 points



February 2012

4th February - North West London Young Athletes League
Race 4 - Wormwood Scrubs

Full results can be found
on the Young Athletes Results page

4th February - Middlesex Masters Cross Country Championships
Mad Bess Wood, Ruislip

     
Men & Women combined
2Duncan Burbidge28m 01s
3Chris Beecham28m 26s
11Chris Bailey30m 27s
18Alex Davidson31m 33s
41Louise Faherty (2nd woman)34m 04s
65Natasha Cendrowicz37m 57s
91Kirat Nandra46m 41s
92 finishers
Mens Team positions (3 to score)
1stHighgate Harriers13 points
2ndThames Valley Harriers  39 points
3rdLondon Heathside41 points
 
Womens Team positions (3 to score)
1stEaling, Southall & Middx   12 points
2ndSerpentine17 points
3rdHighgate Harriers35 points

Full Results

11th February - London City Runner Metropolitan Cross Country League
Horsenden Hill, Perivale

London City Runner logo
     
Under 13 Boys
2 Terry Fawden10m 44s
14Arnold Harrison11m 39s
15Dempster Fawden11m 43s
31Clement Harrison18m 12s
31 finishers
Senior Women
3Esther Evans (1st V35) 22m 00s
8Sarah Peterson22m 56s
18Louise Faherty23m 57s
26Rhonda Munnick24m 25s
28Elinor Winter24m 28s
29Astrid Wingler24m 29s
44Alla Ouvarova26m 02s
59Alex Goodwin26m 57s
64Natasha Cendrowicz    27m 35s
100Kirat Nandra33m 07s
103 finishers
Match Position 1st
Final league table after race 5
(Division 1 - top 3)
1stHighgate Harriers 1195 points
2ndSerpentine RC1117 points
3rd Woodford Green & EL 1052 points
     
Senior Men
1Sean Dixon28m 10s
5Ryan McKinley28m 38s
9Henry Dodwell28m 50s
31Jonathan Laybourn30m 28s
38Stephen Whiting31m 03s
39Nick Gold31m 12s
56Tom Christopher31m 55s
72James Parker32m 26s
140Chris Bailey35m 09s
169Steve Scruton36m 44s
176Stephen Meridith37m 26s
193Nick Stockman38m 23s
223Stephen Bayliss40m 24s
267 finishers
Match Position 4th
Final league table after race 5
(Division 1 - top 3)
1st Woodford Green & EL 5614 points
2nd Serpentine RC5275 points
3rdHighgate Harriers 4205 points

Full Results

25th February - English National Cross Country Championships
Parliament Hill Fields

     
Under 13 girls (3K)
1 Sabrina Sinha (Cambridge Harriers) 11:40
122 Marjolaine Briscoe 13:25
222 Cecily Turner 14:18
225 Julia Beltrandi 14:19
331 Bethany Green 16:05
346 Zhanet Kostova-Thomson 16:47
368 finishers
Team position 36th of 38 teams
 
Under 13 boys (3K)
1 Canaan Solomon (Woodford Green) 10:51
33 Terry Fawden 11:42
198 Arnold Harrison 12:55
283 Filip Bastion 13:39
327 Gus Skinner 14:18
350 Cameron McGovern 14:55
362 Raphael Rossiter 15:41
369 Roch Briscoe 16:55
373 Clem Harrison 20:17
373 finishers
Team position 31st of 39 teams
 
Under 15 girls (4K)
1 Bobby Clay (Invicta East Kent) 13:28
248 Ellie Doolan 18:01
336 Kate Bilton 21:24
338 Lulu Szego 21:54
342 finishers
 
Under 15 boys (4½K)
1 George Duggan (Tonbridge AC) 14:58
116 Ben Hatch 16:57
140 James Millett 17:05
245 Peter Laing 18:09
251 Daniel Light 18:16
263 Alexander Machin-Paley 18:25
318 Gabriel Springer 19:35
355 Robert Johnson 21:27
363 Yanko Kostov-Thomson 23:36
366 finishers
Team position 25th of 34 teams
 
Under 17 Women (5K)
1 Rebecca Straw (Cannock & Stafford) 18:00
130 Hannah Viner 23:22
196 finishers
 
Under 17 Men (6K)
1 Mathew Shirling (Liverpool Harriers) 19:42
284 Pierce Boyle 24:47
336 finishers
     
Senior Women (8K)
1 Gemma Steel (Charnwood AC) 27:06
60 Tessa Hill 31:30
147 Elinor Winter 33:43
174 Louise Faherty 34:23
351 Natasha Cendrowicz 38:16
584 Kirat Nandra 47:01
650 finishers
Team position 22nd of 73 teams
 
Senior Men (12K)
1 Keith Gerrard (Newham & Essex) 35:56
38 Murray Strain 38:20
48 Ben Noad 38:37
61 Shaun Dixon 38:58
64 Henry Dodwell 38:59
67 Ryan McKinlay 39:02
82 Danny Russell 39:25
128 Richard Scott 40:23
233 Chris Panayiotou 42:01
240 Nicky Martyn 42:09
257 Nick Gold 42:23
266 Chris Beecham 42:35
271 Greg Fuzesi 42:40
292 Stephen Whiting 42:50
349 Maarten Van Der Hoeven 43:37
360 Duncan Burbidge 43:44
377 James Parker 43:56
417 Richard Petty 44:30
446 Jack Matthewman 44:48
516 Tom Christopher 45:44
728 Oliver Keane 48:13
730 Thierry Lebreton 48:14
739 John O'Shea 48:18
797 Rob Walker 49:04
806 Tommaso Mancuso 49:07
951 Kevin Linehan 50:50
976 Joseph Lowe 51:09
977 Steven Scruton 51:09
1040 Stephen Meredith 51:55
1078 Chris Bailey 52:28
1244 Nick Stockman 54:55
1486 Glenn Saqui 59:50
1688 finishers
Team positions
1 Leeds City AC 219 points
2 Tipton Harriers 304 points
3 Stockport Harriers 310 points
4 Bedford & County AC 325 points
5 Highgate Harriers 360 points
125 teams completed

Full results on the ECCA website

March 2012

3rd March - Ealing Relays
Horsenden Hill

     
Men (6 x 2¼ miles)
Leg 1Chris Bailey13:08
Leg 2Nick Gold12:15
Leg 3Alex Davidson13:10
Leg 4Henry Dodwell11:48
Leg 5Niall O'Braine13:03
Leg 6Ryan McKinlay (3rd fastest overall)11:15
92 finishers
 
Team positions
1stHarrow1:14:18
2ndHighgate Harriers1:14:39
3rdHillingdon AC1:17:45
14 teams finished

Full Results

25th March - South of England Road Relay Championships
Stantonbury Campus, Milton Keynes

Men (12 stage)

     
'A' team
Leg 1 (L)Henry Dodwell (17th)25:00
Leg 2 (S)Edward Jackson (8th)15:20
Leg 3 (L)Danny Russell (2nd) 23:57
Leg 4 (S)Duncan Burbridge (3rd)16:34
Leg 5 (L)Ryan McKinlay (3rd)24:15
Leg 6 (S)Nick Gold (4th)16:39
Leg 7 (L)Richard Scott (3rd)24:43
Leg 8 (S)Chris Panayiotou (3rd)16:54
Leg 9 (L)Shaun Dixon (2nd)24:19
Leg 10 (S)Chris Beecham (3rd)16:37
Leg 11 (L)Ben Noad (3rd)24:06
Leg 12 (S)Ben Pochee (2nd)15:49
Long leg = 7664m / Short leg = 5053m
     
'B' team
Leg 1 (L)Stephen Whiting (28th)25:46
Leg 2 (S)Robel Bahelbi (24th)16:35
Leg 3 (L)Tom Christopher (21st) 26:29
Leg 4 (S)Glenn Saqui (21st)16:16
Leg 5 (L)Dan Higgins (18th)26:38
Leg 6 (S)Patrick Davis (17th)16:19
Leg 7 (L)Oliver Kean (19th)27:40
Leg 8 (S)Nick Stockman (22nd)20:49
Leg 9 (L)John O'Shea (24th)30:32
Leg 10 (S)Jon Deane (24th)16:43
Leg 11 (L)Alex Davidson (24th)28:06
Leg 12 (S)Peter Downie (24th)18:24
Long leg = 7664m / Short leg = 5053m

Team Positions

     
1stNewham & Essex4:03:41
2ndHighgate Harriers 'A'4:04:13
3rdKent AC4:04:25
.....................
24thHighgate Harriers 'B'4:30:17
36 teams finished

Full results