January 2013

5th January - Middlesex Cross Country Champs
Wormwood Scrubs

Georgia Fear - Under 15 winner

Under 15 Champion Georgia Fear

     
Under 13 girls (3000m approx)
9Lucy Fitzpatrick12:28
14Anna Willis12:44
15Cecily Turner12:45
22Emma Willets13:42
50 finishers
Team positions (top 3 of 8)
1stThames Valley Harriers8 points
2ndHighgate Harriers38 points
3rdEaling, Southall & Middx38 points

Under 15 girls (4000m approx)
1Georgia Fear17:19
9Marjolaine Briscoe19:07
11Ellie Doolan19:14
23Lilah Fear20:31
29Julia Ruddick-Trentman21:40
33Maya Doolan22:01
41 finishers
Team positions (top 3 of 9)
1stThames Valley Harriers15 points
2ndHighgate Harriers21 points
3rdEnfield & Harringey28 points

Under 17 women (5000m approx)
2Hannah Viner21:56
9 finishers

Senior Women (8000m approx)
2Becky Penty33:27
3Katie Meredith34:23
5Esther Evans35:10
16Alexia Trafford37:57
27Louise Faherty38:42
33Sophie Sheldrake39:26
39Rhonda Munnik40:04
58Natasha Cendrowicz43:11
64Alex Goodwin44:10
77Sarah Chapman48:20
93 finishers
Team positions (top 3 of 11)
1stHighgate Harriers26 points
2ndLondon Heathside38 points
3rdSerpentine RC74 points
     
Under 13 boys (3000m approx)
6Dempster Fawden11:26
37Solly Butcher12:58
43Olly Jones-Hughes13:21
55 finishers
Team position 7th of 10 teams

Under 15 boys (4000m approx)
7Terry Fawden15:57
9Ben Hatch16:04
12James Millett16:35
19Alex Machin-Paley 17:17
31Ivan D'Avoine19:00
41 finishers
Team positions (top 3 of 8)
1stHighgate Harriers28 points
2ndEaling, Southall & Middx29 points
3rdTrent Park36 points

Under 17 men (6000m approx)
34Peter Laing25:39
35 finishers
Senior Men (12000m approx)
5Henry Dodwell42:41
9Ryan McKinlay43:50
15Luke McMullen44:41
16Stephen Whiting44:50
21Chris Beecham45:21
40Nick Gold47:45
54Baard Lynges49:35
87Dan Higgins53:20
88Mick Cribben53:27
91Richard Stewart53:32
92Nick Stockman53:35
94Steve Scruton53:40
102Stephen Meredith54:40
109Kevin Linehan55:59
148 finishers
Team positions (top 3 of 9)
1stHillingdon82 points
2ndHighgate Harriers106 points
3rdThames Valley Harriers143 points

Full Middlesex 2013 results

12th January - Active Training World Metropolitan Cross Country League
Horsenden Hill (Race 4 of 5)

Active Training World logo

     
Under 13 Boys
31Calum Anderson12.55
33Solomon Butcher13.24
48 finishers
Under 17 Women
6Hannah Viner15.58
17Ellie Doolan (10th U15)16.53
27Maya Doolan (18th U15)18.07
35 finishers
Under 17 Men
30Bruce Allinson (11th U15)15.29
50 finishers
Senior Women
2Elaine Murty22.36
4Becky Penty23.20
6Alex Gounelas23.51
7Katie Meredith24.00
15Hanah Wylie24.53
27Alexia Trafford25.21
33Vicky Frew26.02
38Louise Faherty 26.40
40Sophie Sheldrake 26.50
56Sarah Bailey27.55
62Natasha Cendrowicz 28.28
76Alex Goodwin28.56
80Emma Burgess29.08
117Sarah Chapman 32.36
132Kirat Nandra 36.10
139 finishers
Match Position 1st
League table after race 4 of 5
(Division 1 - top 5)
1stSerpentine RC788 points
2ndShaftesbury Barnet Harriers772 points
3rdWoodford Green with Essex Ladies 685 points
4thHighgate Harriers645 points
5thLondon Heathside 564 points
     
Senior Men
2Sean Dixon29.30
6David Bruce30.21
11Ben Noad 31.02
15Tim Gardner31.23
17Ben Pochee (1st M40)31.28
19Richard Scott31.35
22Henry Dodwell31.40
24Danny Russell32.08
25Ryan McKinley32.12
33Robel Balhebi (1st U20)32.45
37Luke McMullan 33.12
38John McKeane33.16
41Andrew Lawrence 33.20
42Peter Downie33.34
46Stephen Whiting33.47
49Chris Beecham33.58
71Tom Christopher 35.10
75Fergal Smithwisk35.14
107Oliver Kean 36.17
122Alex Thomas36.40
143Leo Kirkhaar37.34
157Chris Bailey38.05
174Michael Cribbin38.46
179Richard Stewart39.02
200Joseph Lowe39.48
213Stephen Meredith 40.17
219Steve Scruton 40.37
236Nick Stockman 41.09
244Martin Bright 41.25
319Stephen Baylis47.13
350 finishers
Match Position 1st
League table after race 4 of 5
(Division 1 - top 5)
1stHighgate Harriers4636 points
2ndWoodford Green with Essex Ladies 4495 points
3rdSerpentine RC3652 points
4thShaftesbury Barnet Harriers3018 points
5thLondon Heathside2788 points

Full Results from the ATW website (provisional)

February 2013

9th February - Active Training World Metropolitan Cross Country League
Merchant Taylors School, Northwood (Race 5 of 5)

Active Training World logo

     
Under 13 Boys
24Filip Bastien15.55
26Solomon Butcher16.12
31 finishers
Under 17 Women
2Hannah Viner19.25
23 finishers
Under 17 Men
17Alexander Machin-Paley (8th U15)18.30
42 finishers
Senior Women
6 Katie Meredith 26.58
8 Alex Gounelas 27.02
26 Hanah Wylie 28.57
38 Alexia Trafford 29.47
42 Heather Bijman 30.03
46 Louise Faherty 30.13
48 Rhonda Munnik 30.15
55 Sophie Sheldrake 30.44
58 Astrid Wingler 31.04
66 Sarah Bailey 31.41
70 Natasha Cendrowicz 32.29
112 Alex Goodwin 36.18
122 Kirat Nandra 39.41
131 finishers
Match Position 4th
Final League Table after race 5 of 5
(Division 1 - top 5)
1stSerpentine RC993 points
2ndShaftesbury Barnet Harriers956 points
3rdWoodford Green with Essex Ladies 910 points
4thHighgate Harriers794 points
5thLondon Heathside 695 points
     
Senior Men
4 Ben Noad 30.13
8 Tim Gardner 30.28
9 Ryan McKinley 30.33
11 Ben Pochee (1st V40) 30.38
17 Richard Scott 31.13
23 Henry Dodwell 31.35
25 Peter Downie 31.41
28 Robel Balhebi (2nd U20) 31.54
30 Fergal Smithwick 32.13
33 John McKeane 32.19
35 Andrew Lawrence 32.23
42 Nick Gold 32.42
54 Rob Walker 33.16
64 Luke McMullan 33.41
68 Marten Van der Hoeven 33.47
71 Oliver Kean 33.58
74 Alex Thomas 34.07
75 Duncan Burbidge 34.07
108 David Gilbert 35.26
130 Leo Kirkhaar 36.11
141 Chris Bailey 36.43
156 Richard Stewart 37.34
158 Michael Cribbin 37.40
182 Stephen Meredith 38.52
187 Martin Bright 39.07
188 Nick Stockman 39.10
207 Pierce Boyle 39.54
235 Stephen Baylis 42.05
288 finishers
Match Position 1st
Final League Table after race 5 of 5
(Division 1 - top 5)
1stHighgate Harriers5869 points
2ndWoodford Green with Essex Ladies 5501 points
3rdSerpentine RC4706 points
4thLondon Heathside3645 points
5thShaftesbury Barnet Harriers3644 points
     
Howard Williams Trophy (Senior Men & Women combined)
(Top 5 of 20)
1stSerpentine RC38 points
2ndHighgate Harriers37 points
3rdWoodford Green with Essex Ladies 37 points
4thShaftesbury Barnet35 points
5thLondon Heathside 33 points

Full Results from the ATW website (provisional)

16th February - South of England Cross Country Championships
Parliament Hill Fields

     
Under 13 girls (3000m)
35Anna Willis12:19
98Cecily Turner13:14
204 finishers
 
Under 13 boys (3000m)
28Dempster Fawden11:22
117Esteban Ghrous12:23
128Filip Bastion12:31
204 finishers
 
Under 15 girls (4000m)
10Georgia Fear14:35
104Lilah Fear16:48
187 finishers
 
Under 15 boys (4500m)
20Terry Fawden15:48
31Ben Hatch16:01
48James Millett16:25
71Alex Machin Paley16:45
161Ivan Davione18:58
194 finishers
Team positions
1 Aldershot, Farnham & District 70 points
2 Tonbridge AC 85 points
3 Highgate Harriers 170 points
23 teams completed
 
Under 17 women (5000m)
21Hannah Viner20:47
102 finishers
Under 17 Men (6000m)
57Gabriel Springer21:59
82Peter Laing22:36
117Stanley Harrison23:59
151 finishers
Under 20 Men (8000m)
19Robel Bahelbi27:42
77Pierce Boyle34:42
82 finishers
     
Senior Women (8000m)
19Katie Meredith32:15
36Hannah Wylie33:23
76Sophie Sheldrake36:12
81Louise Faherty36:41
90Rhonda Munnik37:20
91Elinor Winter37:34
103Natasha Cendrowicz 38:53
225Kirat Nandra 50:04
256 finishers
Team positions
1 Aldershot, Farnham & District 11 points
2 Serpentine 121 points
3 London Heathside 142 points
4 Highgate Harriers 212 points
21 teams completed
 
Senior Men (15000m)
11Ben Noad51:36
20Danny Russell52:51
23Richard Scott52:59
26Ben Pochee53:14
28Ryan McKinlay53:20
48Henry Dodwell54:36
64John McKeane56:05
81Stephen Whiting57:17
91Nick Gold57:45
127Rob Walker 59:38
135Maarten Hoeven60:07
157Jon Deane 61:08
235Leo Kirkhaar65:01
276Richard Stewart66:53
289Kevin Linehan68:06
296Stephen Meredith68:22
350Martin Bright70:58
358Nick Stockman71:22
446Greg Fuzesi78:45
541 finishers
Team positions
1 Bedford & County 57 points
2 Highgate Harriers 156 points
3 Aldershot, Farnham & District 221 points
31 teams completed

Full Results

23rd February - English National Cross Country Championships
Herrington Park, Sunderland

     
Under 15 girls (4K)
1 Lucy Jones (Charnwood AC) 17:12
22 Georgia Fear 18:23
208 finishers
 
Senior Women (8K)
1 Louise Damen (Winchester & Dist.) 29:31
205 Natasha Cendrowicz 41:04
427 finishers
 
     
Senior Men (12K)
1 Keith Gerrard (Newham & Essex) 41:21
2 Steve Vernon (Stockport Harriers) 41:24
3 Neilson Hall (Bedford & County) 41:47
4 Shaun Dixon 41:50
37 Ben Noad 44:05
56 Danny Russell 44:50
64 Ben Pochee 45:07
114 Richard Scott 46:36
126 Ryan McKinlay 46:51
138 Henry Dodwell 47:02
214 Peter Downie 49:15
216 Rob Walker 49:21
231 Nick Gold 49:46
476 Richard Petty 55:03
493 David Gilbert 55:36
775 Martin Bright 62:10
1085 finishers
Team positions (9 to score)
1 Morpeth Harriers & AC 382 points
2 Leeds City AC 423 points
3 Notts AC 579 points
4 Bedford & County AC 651 points
5 Tipton Harriers 672 points
6 Highgate Harriers 969 points
38 teams completed

Full results on the ECCA website